ZAWIERAJĄC MAŁŻEŃSTWO, TRZEBA SIĘ ZDECYDOWAĆ, JAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY RELACJE MAJĄTKOWE MIĘDZY MAŁŻONKAMI. W POLSCE ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA SKUTKUJE POWSTANIEM WSPÓLNOTY MAJĄTKOWEJ POMIĘDZY MAŁŻONKAMI. ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA W MAŁŻEŃSTWIE OZNACZA, ŻE KAŻDY Z MAŁŻONKÓW DYSPONUJE ODRĘBNYM MAJĄTKIEM.
Intercyza, czyli umowa określająca szczegółowe zasady ustroju majątkowego w małżeństwie, jest zawierana w formie aktu notarialnego - można ją zawrzeć w dowolnym momencie. Umowa majątkowa małżeńska podpisywana jest w obecności notariusza, zapraszam: Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Wieckowskiego 20/42 w Łodzi, telefonicznie dzwoniąc 690-903-009 lub mailowo kancelaria@kancelariamuszalski.pl.
Para może stworzyć stosowną umowę w dowolnym czasie - taką umowę majątkową małżeńską można podpisać i zmienić, nawet już po ślubie. Konieczność zawierania intercyzy jeszcze przed ślubem jest mitem. Z intercyzy korzystają najczęściej przedsiębiorcy, którzy dzięki temu samodzielnie mogą dysponować swoim majątkiem oraz zaciągać zobowiązania bez zgody współmałżonka, nie odpowiada wtedy on za niepowodzenie w biznesie oraz ewentualne długi.
ZALETY: Małżonkowie nie odpowiadają za długi zaciągnięte przez drugiego z nich.
WADY: Brak możliwości wspólnego rozliczenia podatków w małżeństwie, jest to szczególnie odczuwalne, jeżeli są duże dysproporcje w osiąganych dochodach.
Rozdzielność majątkowa to jeden z rodzajów intercyzy.
Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i dopiero po dokładnej analizie dokumentów i konsultacji z adwokatem można rozważać ustanowienie rozdzielności i wybrania, która będzie korzystna dla małżonków.
Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Wieckowskiego 20/42 w Łodzi, telefonicznie dzwoniąc 690-903-009 lub mailowo kancelaria@kancelariamuszalski.pl.
Rozdzielenie majątku wspólnego może powstać na wniosek jednego z małżonków. Dochodzi do niego wtedy, gdy wspólność majątkowa jest zagrożona, a drugi małżonek nie zgadza się podpisanie intercyzy. Wtedy można złożyć odpowiedni wniosek do sądu i postarać się o przymusowe dokonanie rozdzielności majątkowej. Proces w sprawie ustanowienia rozdzielności może ruszyć dopiero wtedy, gdy wnioskujący udowodni, że ma ku temu poważne powody.
Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Wieckowskiego 20/42 w Łodzi, telefonicznie dzwoniąc 690-903-009 lub mailowo kancelaria@kancelariamuszalski.pl.